Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - Wyjazdy grupowe z Matimpex Travel
·

Wschodnie wybrzeże USA. Od Nowego Jorku do Miami

Zapraszamy na wschodnie wybrzeże USA, gdzie będzie okazja, aby zwiedzić tętniące życiem amerykańskie miasta oraz miejsca nierozerwalnie związane z historią Stanów Zjednoczonych. Na zakończenie pełnego wrażeń tygodnia polecimy do Miami, by odpocząć na piaszczystych plażach Florydy.

 • NOWY JORK, FILADELFIA I WASZYNGTON
 • WIOSKA AMISZÓW
 • MIAMI, EVERGLADES I KEY WEST
 • PLAŻOWANIE NA FLORYDZIE
 • DZIEŃ WOLNY W NOWYM JORKU
 • HOTELE 3* I 4*
 • ŚNIADANIA I OBIADOKOLACJE
 • WEWNĘTRZNY PRZELOT DO MIAMI

Wschodnie wybrzeże USA – program ramowy:

Dzień 1:

Zbiórka na wybranym lotnisku na 3 godziny przed wylotem, odprawa i przelot do Nowego Jorku. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2:

Po śniadaniu zapraszamy na zwiedzanie Środkowego Manhattanu. W programie m.in:

 • 34th Street, Herald Square czyli dawna siedziba redakcji dziennika “Herald”
 • Hala sportowo-widowiskową Madison Square Garden, gdzie odbywają się mecze koszykówki, hokeja na lodzie, boksu oraz liczne koncerty. Dalej, dom towarowy Macy’s, wjazd na punkt widokowy zlokalizowany na Empire State Building, Lincoln Center – gigantyczny kompleks kulturalny, w którym mieści się siedziba nowojorskiej Opery oraz Columbus Circle – największe rondo w Nowym Jorku.
 • Central Park oraz Fifth Avenue – jedna z najpopularniejszych ulic handlowych świata, Pulitzer Fountain – fontanna na cześć fundatora nagrody swojego imienia Josepha Pulitzera w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.
 • Zobaczymy także słynny Hotel Plaza, Trump Tower – ekskluzywny apartamentowiec, Katedrę Św. Patryka, Rockefeller Center – miasto w mieście, centrum handlowo-rozrywkowe, znane z najbardziej rozpoznawalnej choinki na świecie, 47th street zwana ulicą diamentową, gdzie na odcinku 500 m znajduje się 2500 sklepów i firm handlujących diamentami oraz Times Square za dnia.

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu zapraszamy na dalsze zwiedzanie Nowego Jorku – w programie m.in.:

 • Rejs na Wyspę Liberty do Statui Wolności oraz na Ellis Island (Wyspę Imigrantów), gdzie obecnie mieści się muzeum, w którym ponad połowa Amerykanów może znaleźć swoje korzenie. Następnym przystankiem naszego rejsu będzie Battery Park, na którego terenie, latem odbywają się liczne koncerty, festyny, gdzie można zobaczyć liczne monumenty upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, w tym: The World War II Monument — memorial poświęcony poległym w czasie II wojny światowej na wschodnim wybrzeżu Ameryki czy The Pilgrims Monument.
 • Clinton Castle wybudowany na sztucznej wyspie w ramach przygotowań do wojny między USA a Koroną Brytyjską, który nigdy nie został wykorzystany do celów wojennych.
 • Przejazd na Broadway – najsłynniejszą teatralną ulicę Manhattanu. Zobaczymy słynną rzeźbę Charging Bull (szarżujący byk to symbol hossy i nieoficjalna maskotka maklerów giełdowych) oraz Trinity Church – Kościół Św. Trójcy, gdzie w podziemiach przechowywany był filmowy „Skarb Narodów”.
 • Siedziba finansjery nowojorskiej – Wall Street: New York Stock Exchange (NYSE) – znana na całym świecie Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, która działa od 1792 r., Federal Hall – najlepszy przykład architektury klasycystycznej w mieście, gdzie zaprzysiężony został Jerzy Waszyngton na pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Trump Building, Federal Reserve Bank – Bank Rezerw Federalnych, zarządzający drukiem i dystrybucją amerykańskiej waluty.
 • Przejście do miejsca po zburzonych wieżowcach World Trade Center (9/11 Memorial) oraz kościół Św. Pawła.
 • Dalsze zwiedzanie: City Hall, Municipal Building, New York Supreme Court, dzielnica chińska – Chinatown i włoska – Little Italy, Greenwich Village i Washington Square, Broadway Union Square. 

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4:

Po śniadaniu zapraszamy na dalsze zwiedzanie Nowego Jorku – w programie m.in.:

 • Harlem – rejon, który pielęgnuje swoje afroamerykańskie korzenie i pełną życia kulturę. W programie zwiedzania: 125th Street, Adam Clayton Powell Building – najwyższy budynek Harlemu, Apollo Theater – najważniejsza scena Harlemu, na której karierę zaczynali m.in. Michael Jackson, Steve Wonder, Lauryn Hill czy Jimi Hendrix
 • Columbia University, Katedra Świętego Jana Ewangelisty, Dakota Building – apartament, w którym mieszkał John Lennon z Yoko Ono i przed którego wejściem został w 1980 roku zastrzelony przez swojego fana. Ciekawostką jest, iż w budynku tym Roman Polański nakręcił „Dziecko Rosemary”.
 • Spacer po Central Parku: Strawberry Fields, gdzie znajduje się czarno-biała mozaika z napisem “Imagine”, przy której wielbiciele składają kwiaty w rocznicę śmierci Lennona, Bethesda Fountain – fontanna uświetniająca otwarcie wodociągu Crotona, pomnik Władysława Jagiełły, wybudowany na światową wystawę odbywającą się w Nowym Jorku, Belvedere Castle – wieża obserwacyjna, która służy towarzystwu Przyrodniczemu (kiedyś obserwatorium meteorologiczne) oraz Cleopatra Needle (Igła Kleopatry) – obelisk podarowany Stanom Zjednoczonym przez wicekróla Egiptu.

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:

Po śniadaniu czas wolny na samodzielne zakupy lub zwiedzanie. Fakultatywnie wizyta w jednym z dwóch światowej sławy muzeów – Metropolitan Museum of Art lub Museum of Natural History.

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg. Opcjonalne przedstawienie na Broadway’u.

Dzień 6:

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Filadelfii, gdzie zwiedzimy Liberty Center – miejsce podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz zobaczymy słynny Liberty Bell – historyczny dzwon symbolizujący wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wśród atrakcji tego dnia schody, po których wbiegał Sylwester Stallone w znanym filmie „Rocky” oraz dom zamieszkiwany w przeszłości przez Tadeusza Kościuszko.

Wieczorem przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7:

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Waszyngtonu. Po drodze wizyta w wiosce Amiszów.  Amisze to niezwykle konserwatywny odłam anabaptystów, żyjący według bardzo rygorystycznych i staroświeckich zasad, dotyczących zarówno ubioru, gospodarki, jak i wszystkich innych dziedzin. Zobaczyć tu można mężczyzn o długich brodach w charakterystycznych słomkowych kapeluszach, kobiety w chustach i kilkuletnie dzieci pracujące w polu. Amisze nie akceptują nowoczesnej techniki, nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji, fotografii i innych nowoczesnych wynalazków. Praktycznie wszyscy zajmują się rolnictwem i rzemiosłami z nim związanymi. Amisze stawiają swoje zasady ponad oficjalnym prawem, przez co niejednokrotnie dochodziło do konfliktów pomiędzy wspólnotami amiszów a rządem amerykańskim.

Wieczorem przejazd do Waszyngtonu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8:

Po śniadaniu zwiedzanie Waszyngtonu – w programie m.in.

 • Kapitol (siedziba Kongresu i Senatu) i Biblioteka Kongresu. Przystanek pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego na placu Freedom Plaza oraz pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przed frontem Białego Domu.
 • Spacer do monumentalnego mauzoleum prezydenta Abrahama Lincolna oraz pod pomnik noblisty Alberta Einsteina i doktora Martina Luthera Kinga.

Następnie przejazd w kierunku Nowego Jorku. Droga prowadzić będzie między innymi przez most nad rzeką Potomac. Przerwa na spacer po cmentarzu Arlington – najważniejszej nekropolii USA, gdzie znajdują się groby rodu Kennedych. Następnie przejdziemy obok Pentagonu – siedziby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9:

Po śniadaniu czas wolny do dyspozycji grupy. Po południu transfer na lotnisko i przelot do Miami. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dni 10-12:

Po śniadaniu wypoczynek na piaszczystych plażach Miami. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

Dla chętnych całodniowe wycieczki:

 • Everglades (płatne dodatkowo 120 USD) – przejazd do Parku Narodowego Everglades, gdzie zobaczymy oryginalne bagna Florydy, zwane również rzeką traw. Jest to rozległy bagnisty teren, który z lotu ptaka przypomina pociętą niebieskimi strużkami wody miękką, zieloną poduszkę. Cały obszar ma około 160 km długości i od 80 do 120 km szerokości. Po bagnach przepłyniemy płaskodennymi łodziami napędzanymi samolotowym śmigłem, czyli prawdziwymi filmowymi „airboat’ami”. Taki rejs to niezapomniane wrażenia obserwacji przyrody – mknięcia wśród stad ptactwa oraz podpływania bezpiecznie do aligatorów. Łodzie wyposażone są w słuchawki oddzielające od hałasu i pozwalające przewodnikowi na snucie opowieści o trasie wycieczki. (Trasa ok. 150 km).
 • Key West (dodatkowo płatna ok. 120 USD). Jest to miasto-wyspa w archipelagu Florida Keys, ok. 200 km w głąb Zatoki Meksykańskiej. Zgodnie z obowiązującą indiańską legendą, kto raz znajdzie się na wyspie, ten do końca życia będzie chciał na nią powrócić. Zwiedzanie Key West m.in.: Dom Ernesta Hemingwaya i letniej rezydencji prezydenta Trumana – Mały Biały Dom (wstępy dodatkowo płatne). Trasa przejazdowa dostarcza przepięknych widoków i jako jedyna na Florydzie została uhonorowana prestiżowym tytułem All American Road. Droga prowadzi przez 42 mosty, które rozdzielają Zatokę Meksykańską i Ocean Atlantycki. Postój w restauracji Margaritasville, serwującej jeden z ulubionych drinków Hemingwaya „Margarite” (dodatkowo płatne). Czas wolny na kąpiel w turkusowych wodach zatoki, której temperatura często osiąga nawet 30oC. Przed powrotem postój i pamiątkowe zdjęcie przed najbardziej na południe wysuniętym przylądkiem USA, skąd do Hawany już tylko 150 km. Powrót na nocleg do hotelu w Miami.

Dzień 13:

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Miami. Zwiedzanie dzielnicy kubańskiej Little Havana, gdzie można poczuć rytmy latino South Beach i nasycić się smakami tętniącego życiem i pachnącego cygarami miasta. Czas wolny do dyspozycji grupy. Po południu transfer na lotnisko, odprawa i wylot do Polski.

Dzień 14:

Przylot do Warszawy i zakończenie wycieczki.

Podobne wpisy