Biesiada u stóp Kaukazu - wycieczka integracyjna do Gruzji - Matimpex Travel
· ·

Gruzińska biesiada u stóp Kaukazu

Lokalna legenda mówi, że tworząc świat Bóg zostawił sobie najpiękniejszy kawałek ziemi, żeby się na nim osiedlić. Jednak splot okoliczności sprawił, że oddał go Gruzinom, którzy skradli jego serce radością życia. Do dziś Gruzini uważają swój kraj za najpiękniejsze miejsce na ziemi! Wysokie góry i głębokie doliny, szumiące morze i łagodne wzgórza, a także świetna kuchnia i przemili mieszkańcy – wszystko to sprawia, że łatwo zakochać się w tym kraju u stóp Kaukazu. A my gwarantujemy, że wycieczka do Gruzji to zawsze świetny pomysł!

  • ZWIEDZANIE TBILISI
  • GRUZIŃSKA SUPRA Z TAŃCAMI
  • KLASZTOR JVARI
  • TWIERDZA W ANANURI
  • WYCIECZKA JEEPAMI DO KAZBEGI-GERGETI
  • SKALNE MIASTO

Wycieczka do Gruzji – program ramowy:

Dzień 1:

Zbiórka na wybranym lotnisku na 2 godziny przed wylotem, odprawa i przelot do Kutaisi. Przylot do Kutaisi, spotkanie z przewodnikiem na lotnisku. Transfer do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu krótki czas wolny na odpoczynek.
Wieczorem biesiada powitalna w restauracji – tradycyjna gruzińska supra z profesjonalnym pokazem ludowych tańców i narodowymi śpiewami.

Dzień 2:

Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi. Wycieczkę rozpoczniemy od XII-wiecznej świątyni Metekhi, związanej z legendą o brutalnej rzezi chrześcijan. Wjedziemy kolejką linową na twierdzę Narikala, skąd rozpościera się panoramiczny widok na stolicę i zejdziemy pieszo do dzielnicy słynnych łaźni siarkowych. Następnie zobaczymy synagogę, kawiarniane uliczki Chardin, katedrę Syoni (gdzie znajduje się relikwia świętej Nino i piękne freski), awangardową wieżę zegarową i bazylikę Anchiskhati, najstarszą cerkiew miasta. Czas wolny w centrum Tbilisi.
Wieczorem  kolacja w lokalnej restauracji i nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w niezwykłą podróż do wysokogórskiego regionu Mtskheta-Mtianeti. Na wzgórzu, blisko starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji – Mtskhety, stoi monastyr Jvari – jedno z arcydzieł architektury sakralnej z VI w. Wpisany na listę UNESCO Klasztor Jvari stanowi pierwowzór gruzińskiej architektury sakralnej. Ze wzgórza rozpościera się pocztówkowy widok na złączenie rzek Mtkvari oraz Aragvi, a także na samą Mtskhetę. Następnie odwiedzimy dawną stolicę Iberii (wschodniej Gruzji), Mtskhetę, z jej najważniejszym zabytkiem, katedrą Svetitskhoveli (XI w., również na liście UNESCO). W katedrze pochowana jest tunika Jezusa oraz wybitni władcy Gruzji, a na ścianach z kolei widnieją unikalne freski.
Dalej nasza droga prowadzi przez góry Kaukazu Wielkiego po Gruzińskiej Drodze Wojennej, która jest głównym przejściem między Kaukazem Południowym, a Północnym. Po drodze odwiedzimy Ananuri, XVII-wieczny kompleks architektoniczny, z cudownym widokiem na zbiornik Zhinvali.
Przyjazd do Kazbegi, a następnie podjazd jeepami do świątyni Świętej Trójcy Gergeti. Cerkiew usytuowana jest na górze (2170 m.n.p.m.), na tle góry Kazbek (5047 m.n.p.m) i stanowi ikoniczny wprost gruziński widok. Jeżeli dopisze pogoda, będzie widać również bajeczny lodowiec zwany Mkinvarcveri.
Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Gudauri. 

Dzień 4:

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do zachodniej części Gruzji. Po drodze zwiedzanie starożytnego skalnego miasta Uplistsikhe (również na liście UNESCO), jednego z najważniejszych zabytków Kaukazu, które ma ponad 3000 lat. Była to dawna siedziba władców, centrum religii przedchrześcijańskiej i konkurencja Państwa Urartu. Photo stop w rodzinnym mieście Józefa Stalina – Gori (dla chętnych możliwość zwiedzania Muzeum Stalina).
Popołudniu przyjazd do uzdrowiska Tskaltubo. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko, odprawa i wylot do Polski.

Zobacz też:

Podobne wpisy