Szkocja szlakiem whisky - wycieczka grupowa z Matimpex Travel
· · ·

Szkocja szlakiem whisky. Kulinarna wyprawa śladami bursztynowego trunku

Zapraszamy Was do najpiękniejszego zakątka Wysp Brytyjskich, w którym czas płynie inaczej, a owiec jest więcej niż ludzi. Odwiedzimy destylarnie w trzech regionach – Lowlands, Highlands i na wyspie Mull, skąd pochodzi dymna w smaku odmiana trunku. Dowiemy się jak wygląda produkcja whisky, poznamy historie rodzin, które zajmują się destylacją i oczywiście będziemy sporo próbować! Wybierzemy się też na rejs na Wyspy Staffa, gdzie będzie szansa by podejrzeć życie uroczych maskonurów. Odwiedzimy najpiękniejsze szkockie miasta – Edynburg i Glasgow. Spróbujemy haggisa i będziemy sporo rozmawiać o kuchni i oczywiście o whisky! Zbierz grupę i zapytaj o ofertę – Szkocja szlakiem whisky czeka na Was!

P.S. Ze względu na dostępność hoteli w niektórych z proponowanych miejsc, polecamy ten wyjazd dla grup mniejszych niż 15 osób. Wycieczka jest dedykowana dla osób dorosłych.

  • ZWIEDZANIE EDYNBURGA I GLASGOW
  • WIZYTA W WHISKY CENTER
  • DESTYLARNIE W OBAN I TOBERMORY
  • WYSPY MULL I IONA
  • WYCIECZKA PRZEZ DOLINĘ ŁEZ
  • HOTELE 3*

Szkocja szlakiem whisky – program ramowy

Dzień 1:

Zbiórka na wybranym lotnisku na 2 godziny przed wylotem, odprawa i przelot do Edynburga. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i wyjście na spacer po mieście. Zajrzymy na słynną Royal Mile – prawdziwą oś starego miasta, która łączy położoną na wzgórzu majestatyczną twierdzę z Holyrood Palace. Odwiedzimy Katedrę św. Idziego z charakterystyczną wieżą w kształcie korony i pięknymi witrażami. Na koniec zejdziemy do Mary King’s Close – zaułka skrytego w podziemiach Edynburga, pełnego tajemniczych historii i lokalnych legend. 

Wieczorem będzie czas na obiadokolację w jednej z restauracji Edynburga, a dla chętnych wyjście do tradycyjnego szkockiego pubu. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 2:

Po śniadaniu wyruszymy na dalsze zwiedzanie Edynburga, tym razem połączone z degustacją najsłynniejszego ze szkockich trunków. 

Czeka nas spacer przez stare i nowe miasto: zwiedzimy Pałac Holyrood – szkocką rezydencję rodziny królewskiej i wejdziemy na wzgórze Arthur’s Seat, z którego roztacza się bajeczna panorama Edynburga i zatoki Forth. Jeśli nam się uda, zajrzymy na sesję szkockiego Parlamentu. Spojrzymy na miasto ze Wzgórza Calton zwanego “Małymi Atenami” i wybierzemy się na spacer śladami J.K. Rowling, która właśnie tutaj pisała historię czarodzieja z błyskawicą na czole. Będzie też czas na zakupy na Princess Street. 

Po południu czeka nas wizyta w The Scotch Whisky Experience, gdzie dowiemy się sporo o procesie produkcji whisky i zobaczymy największą na świecie kolekcję szkockiej. Następnie jeden z doświadczonych przewodników wprowadzi nas w świat aromatów szkockiej whisky. Na koniec spróbujemy 4 wybornych single maltów z różnych regionów. 

Tego dnia proponujemy kolację w zaprzyjaźnionej knajpce, w której serwują znakomity haggis. Haggis, to potrawa narodowa i to taka, o której piszą poeci i która ma swój dzień w szkockim kalendarzu! Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Stirling. Po drodze wjedziemy na chwilę do Falkirk, gdzie znajdują się dwie dość nietypowe atrakcje. Jedną z nich są The Kelpies – monumentalne stalowe końskie głowy projektu brytyjskiego rzeźbiarza Andy’ego Scotta, nawiązujące do celtyckich legend. Następnie przejedziemy w okolice Falkirk Wheel, gdzie znajduje się ogromne diabelskie koło, będące jedyną w swoim rodzaju windą dla barek rzecznych. 

Przejazd do Stirling, gdzie na skale nad rzeką Forth góruje zamek, o którym mówiono „Posiadając Stirling, kontrolujesz Szkocję”.  Z Zamku rozciąga się fantastyczna panorama dwóch kontrastujących ze sobą regionów – Highlands i Lowlands. Zwiedzanie Zamku – zobaczymy m.in. renesansowy Pałac, Wielki Hall czy “Głowy ze Stirling”. 

Ze Stirling pojedziemy do malowniczego Luss położonego nad największym szkockim jeziorem Loch Lomond i dalej – przez Inveraray do miasteczka portowego Oban. Znajduje się tu jedna z najmniejszych destylarni w Szkocji, którą odwiedzimy. Będzie czas na historie o bursztynowym trunku i oczywiście na degustację. 

W Oban zostaniemy na nocleg. Będzie też czas na obiadokolację i wspólne wyjście do pubu.

Dzień 4:

Po śniadaniu wykwaterowanie i przeprawa porannym promem z Oban do Craignure na Wyspie Mull, położonej w archipelagu Hybryd Wewnętrznych. Z portu pojedziemy do urokliwego miasteczka Tobermory, gdzie odwiedzimy jedyną działającą destylarnię na wyspie. Po drodze zatrzymamy się na kilku punktach widokowych, na których przekonamy się, że Wyspa Mull ma to wszystko, co w Szkocji najpiękniejsze!

W czasie wizyty w destylarni poznamy burzliwą historię Tobermory. Będzie też okazja, aby posmakować wyspiarskiej whisky warzonej tradycyjną metodą liczącą sobie ponad 200 lat. I to posmakować prosto z beczki! Nie zapomnijcie też o ciepłym ubraniu, bo w piwnicach utrzymywana jest stała, niezbyt wysoka temperatura. 

Wybierzemy się też na wycieczkę po wyspie, z której (jak głosi jedna z lokalnych plotek), pochodził pierwowzór samego Jamesa Bonda! Zobaczymy malownicze szkockie zamki, szemrzący wodospad i  prehistoryczne kamienne kręgi.

Na nocleg zatrzymamy się w Tobermory lub Craignure. Będzie też czas na obiadokolację w miasteczku. 

Dzień 5:

Po śniadaniu wybierzemy się na rejs na pobliskie wysepki. Zaczniemy od bezludnej, wulkanicznej Wyspy Staffa, która powstała 60 milionów lat temu! Zobaczymy jej charakterystyczne wybrzeże z bazaltowymi kolumnami (nadana przez Wikingów nazwa wyspy “Staffa”, oznacza właśnie “Wyspę Kolumn”), a jeśli będziemy mieli trochę szczęścia zobaczymy urocze maskonury zamieszkujące te tereny. 

Następnie popłyniemy na sąsiednią Wyspę Iona, na którą w 563 roku przybył św. Kolumba i wraz z 12 towarzyszami założył pierwsze w Szkocji chrześcijańskie opactwo. Zwiedzimy kamienne Opactwo Iona, wkroczymy na Drogę Śmierci – średniowieczną trasę pielgrzymkową i odnajdziemy cmentarz Reilig Odhráin, gdzie zgodnie z legendą spoczywa 48 szkockich królów, z szekspirowskim Makbetem na czele. Zajrzymy też do miasteczka Baile Mor, a jeśli pogoda pozwoli wyruszymy na najwyższe wzgórze wyspy – Dun I (101 m n.p.m.), z której szczytu rozciąga się wspaniała panorama okolicy. Na wyspie Iona będzie też czas, żeby spróbować wyśmienitych małży z porannego połowu. 

Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 6:

Po śniadaniu wykwaterowanie i przeprawa porannym promem do Oban. Z Oban udamy się do miasteczka Fort William, położonego malowniczo nad jeziorem Eil, u podnóża “Złośliwej Góry” – Ben Nevis. Spacer po miasteczku i przerwa na kawę.

Następnie wyruszymy przez malowniczą Dolinę Łez do Glasgow. Glen Coe to miejsce o wyjątkowej urodzie, ale też o wyjątkowo mrocznej historii. Będziemy podziwiać widoki znane nam z filmów i pocztówek. Pojedziemy też wzdłuż wybrzeża Loch Lomond – jeziora położonego w uskoku tektonicznym oddzielającym regiony Highlands i Lowlands. Po południu dotrzemy do Glasgow, gdzie będzie trochę czasu wolnego na odpoczynek i obiadokolację. Jeśli będziecie mieli ochotę, wieczorem wybierzemy się do jednego z pubów w centrum miasta.

Dzień 7:

Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Glasgow – największego miasta Szkocji. To miasto, które swój rozwój zawdzięcza Rewolucji Przemysłowej, a dziś zyskuje nowe oblicze tętniącej życiem nowoczesnej metropolii. Wybierzemy się na spacer centralną Buchanan Street i jeśli będzie taka możliwość, zajrzymy do XIX-wiecznego Ratusza. Zobaczymy też średniowieczną część miasta, nad którą góruje wspaniała Katedra wybudowana w stylu szkockiego gotyku. Na koniec zwiedzimy Necropolis – zabytkowy cmentarz o niezwykłej atmosferze, z którego roztacza się cudowna panorama miasta. 

Po południu wrócimy już do Edynburga na nocleg. Jeśli będziecie mieli ochotę, ostatni wieczór spędzimy wspólnie w typowym szkockim pubie z muzyką na żywo. 

Dzień 8:

Po śniadaniu wykwaterowanie i transfer na lotnisko. Odprawa i przelot do kraju.

Zobacz też:

Podobne wpisy