Litwa, Łotwa, Estonia - Wycieczki grupowe z Matimpex Travel
· ·

Litwa, Łotwa i Estonia. Wycieczka autokarowa szlakiem nadbałtyckim

Litwa, Łotwa i Estonia to trzy niewielkie kraje, tworzące tzw. Republiki Nadbałtyckie. Choć określa się je wspólnym mianem, to każdy z tych krajów ma swojego własnego ducha, bogactwo kultury, wyjątkową kuchnię i niesamowite zabytki! Wilno o historii nierozerwalnie związanej z Polską, uzdrowisko w Druskienikach, urocze starówki Kowna, Rygi i Tallina – wszystko to możecie zobaczyć podczas wycieczki objazdowej nadbałtyckim szlakiem!

  • KOWNO – DAWNA STOLICA
  • STARÓWKA W RYDZE
  • TALLIN I PAŁAC KADRIORG
  • WILNO I ZAMEK W TROKACH
  • KARAIMSKA KOLACJA
  • DRUSKIENIKI

Litwa, Łotwa i Estonia – program ramowy:

Dzień 1:

Zbiórka w wybranym miejscu (godzina do ustalenia). Przejazd przez Polskę na Litwę (po drodze planowane krótkie postoje). 
W godzinach południowych przyjazd do Kowna – dawnej stolicy Litwy, położonej strategicznie przy ujściu Willi do Niemna. Zwiedzanie miasta – m.in. Stare Miasto z Ratuszem; ruiny zamku kowieńskiego, pamiętającego czasy krzyżackie; Katedra św. Piotra i Pawła, gotycka kamienica z XV w., czyli tzw. Dom Perkuna.
Wieczorem przejazd do hotelu w okolicy Rygi, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2:

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na zwiedzanie Rygi – w programie m.in.: zabytkowe Stare Miasto, Dom Bractwa Czarnogłowych, Ratusz, kościół św. Jakuba, kościół św. Piotra, budynek Parlamentu, zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. Trzej Bracia, Mała i Wielka Gildia Kupiecka oraz katedra luterańska. 
Wieczorem przejazd do hotelu w okolicy Tallina, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Tallina – w programie m.in.: Górne i Dolne Stare Miasto; wzgórze Toompea, sobór Aleksandra Newskiego, brama Viru, kilka spośród 20 średniowiecznych baszt obronnych, m.in. Wysoki Herman i Gruba Małgorzata, na której umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniająca brawurową akcję ORP Orzeł, dwie średniowieczne ulice – Długa i Krótka Noga, Ratusz Miejski z 1404 roku, zabytkowa apteka z 1422 roku, Dom Wielkiej Gildii, Dom Bractwa Czarnogłowych, a także zespół kupieckich kamieniczek Trzy Siostry, dzielnica Pirita (miejsce regat olimpijskich) i Park Święta Pieśni.
Popołudniu przejazd do Pałacu Kadriorg – jednego z najpiękniejszych barokowych zabytków Europy, w murach którego gościli m.in. Car Mikołaj I oraz caryce Katarzyna i Elżbieta. Zwiedzanie pałacu i spacer po ogrodach.  
Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4:

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Troków – jednego z najpiękniejszych miejsc na Litwie, gdzie znajduje się potężny zamek obronny, który był jedną z rezydencji władców litewskich i królów polskich. Zwiedzanie zamku oraz spacer po miasteczku malowniczo położonym nad jeziorem Galve i związanym z kulturą Karaimów – osadników przybyłych do Europy z terenów tureckich ok. 600 lat temu.
Obiadokolacja połączona z degustacją kuchni karaimskiej w lokalnej restauracji.
Wieczorem przejazd do hotelu w okolicy Wilna, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 5:

Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Wilna – w programie m.in.:

  • Największa i najpiękniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej wileńska Starówka, wpisana na listę UNESCO i będąca wizytówką miasta: barokowe kamienice, dzięki którym Wilno zyskało miano najbardziej włoskiego miasta na północ od Alp; klasycystyczna Archikatedra św. Stefana i św. Władysława; ulica Zamkowa, przy której każdy dom ma swoja fascynującą historię; Zaułek Literacki ze Ścianą Literatów; Ostra Brama z Kaplicą Ostrobramską, gdzie znajduje się cudowny wizerunek Matki Boskiej
  • Zaułek Gotycki z Kościołem św. Anny nazywanym śpiewającym kamieniem ze względu na wspaniałą koronkową fasadę
  • Uniwersytet Wileński, na którym studiował Adam Mickiewicz, a wykładał Piotr Skarga – spacer przez uniwersyteckie dziedzińce i zwiedzanie Kościoła św. Janów, zwanego polskim kościołem ze względu na ogromną ilość pamiątek po wielkich Polakach
  • Jedna z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii w Europie – Cmentarz na Rossie, gdzie pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6:

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Druskieników – najpiękniejszego z litewskich uzdrowisk, położonego malowniczo nad brzegiem Niemna. Spacer po zabytkowej dzielnicy uzdrowiskowej oraz wizyta w Lecznicy Druskienickiej, gdzie będzie można spróbować słynnych wód mineralnych.
Popołudniu wyjazd do Polski.

Podobne wpisy