City break w Salonikach - Matimpex Travel
·

City Break w Salonikach. Odkryj skarby UNESCO w Północnej Grecji

Saloniki to drugie po Atenach największe miasto Grecji, a cały region, zwany Grecką Macedonią, to ojczyzna Aleksandra Wielkiego. Mieszają się tu wpływy greckie z bizantyjskimi, tworząc wyjątkową mozaikę, docenioną przez UNESCO. Z kolei ciepłe morze, liczne tawerny i tętniące życiem kluby przyciągają tu spragnionych wypoczynku i rozrywki turystów. Zbierz nawet niewielką grupę i wybierz się z nami na city break w Salonikach, podczas którego zobaczysz również zawieszone w chmurach Meteory, bizantyjską Werię oraz Werginę, słynącą z królewskich grobowców!

 • ZWIEDZANIE SALONIK
 • REJS PO ZATOCE
 • WYCIECZKA DO METEORÓW
 • KOŚCIÓŁKI W WERII
 • GROBOWCE W WERGINIE
 • HOTEL 3* W CENTRUM SALONIK

City break w Salonikach – program ramowy

Dzień 1:

Zbiórka na wybranym lotnisku na 2 godziny przed wylotem, odprawa i przelot do Salonik. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, wspólne wyjście na kolację. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 2:

Po śniadaniu zapraszamy na zwiedzanie Salonik, których wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie zabytki zostały wpisane na Listę UNESCO – w programie m.in.

 • Haptagyrion – położona na wzgórzu twierdza, wzniesiona na miejscu dawnego Akropolu
 • Wzorowana na rzymskim Panteonie Rotunda z przepięknymi VI-wiecznymi mozaikami, Łuk Triumfalny Galeriusza zwany tutaj Kamara, pozostałości Pałacu Galeriusza oraz spacer po centrum Salonik, gdzie możemy zobaczyć pozostałości z czasów rzymskich
 • Tsimiski – główna aleja Salonik oraz Agia Sophia przypominającą miniaturę świątyni z Istambułu
 • Muzeum Kultury Bizantyjskiej zaprojektowane tak, by ukazać życie w dawnym Bizancjum w niemal każdym jego aspekcie
 • Czas wolny w centrum Salonik

Wspólna obiadokolacja w restauracji na trasie zwiedzania. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu przejazd busem do Werii, zwanej „czarną pełną Macedonii”. To niewielkie miasteczko, w którym znajduje się aż 50 bizantyńskich kościółków. Zwiedzanie Bazyliki św. Pawła oraz czas na spacer po historycznym centrum Werii.

Następnie przejazd do Werginy – starożytnego miasta Ajgaj, pierwszej stolicy Macedonii i świętego miasta Macedończyków. Dziś Wergina słynie z królewskich grobowców wpisanych na listę UNESCO, w tym z grobowca Filipa II – ojca Aleksandra Wielkiego. Zwiedzanie nekropolii przekształconej w muzeum, w którym można podziwiać bezcenne skarby odnalezione w grobowcach.

Powrót do Salonik i wspólna obiadokolacja w restauracji w centrum miasta. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 4:

Po śniadaniu wycieczka do Kalambaki i Meteorów – „zawieszonych w chmurach” klasztorów, wpisanych na listę UNESCO. Zwiedzanie dwóch z sześciu otwartych dla turystów klasztorów (w zależności od dostępności), gdzie zobaczymy jak wygląda życie codzienne mnichów. Wjazd na jeden z punktów widokowych, z których roztacza się wspaniała panorama tych wyjątkowych formacji skalnych.

Krótka wizyta w Kalambace – miasteczku położonym u stóp Meteorów. Wizyta w jednym z warsztatów pisania ikon, z których słynie Kalambaka.

Powrót do Salonik i wspólna obiadokolacja w restauracji w centrum miasta. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 5:

Po śniadaniu krótki czas wolny i wykwaterowanie. Złożenie bagażu zwiedzanie Salonik:

 • Biała Wieża, która dawniej pełniła rolę obronną, a dziś służy jako punkt widokowy, nadmorska promenada z pomnikiem Aleksandra Wielkiego, reprezentacyjnym placem Arystotelesa oraz Parasolkami – charakterystyczną instalacją artystyczną
 • rejs stateczkiem wycieczkowym wzdłuż wybrzeża

Popołudniu odebranie bagażu, transfer na lotnisko, odprawa i przelot do kraju.

Zobacz też:

Podobne wpisy