Islandia - lodowce, wulkany i zorza polarna - Wyjazdy grupowe z Matimpex Travel
·

Islandia. Lodowce, wulkany i zorza polarna

Islandia to wyspa, która nieodmiennie zachwyca dziką przyrodą. Jest przepiękna latem, ale to w sezonie zimowym można „zapolować” na zorzę polarną i zachwycić się cichym pięknem lodowców. A nawet jeśli po drodze trochę zmarzniemy, to czekają na nas gorące źródła z których słynie wyspa! Masz grupę chętną na zimową przygodę? Zapraszamy na wycieczkę Islandia – lodowce, wulkany i zorza polarna!

  • POLOWANIE NA ZORZĘ POLARNĄ
  • PARK THINGVELLIR
  • LODOWCE I ZATOKA LODOWA
  • CZARNE PLAŻE
  • WODOSPADY I WULKANY
  • GORĄCE ŹRÓDŁA TERMALNE

Islandia – lodowce, wulkany i zorza polarna – program ramowy:

Dzień 1:

Zbiórka na wybranym lotnisku na 2 godziny przed wylotem, odprawa i przelot do Rejkiawiku. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2:

Po śniadaniu wizyta w jedynym i niepowtarzalnym Centrum Zorzy Polarnej, gdzie dowiemy się  czym jest zorza polarna, jak ją znaleźć i jak fotografować, a także poznamy legendy z nią związane. Następnie udamy się do Parku Narodowego Thingvellir wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, gdzie od stuleci obradował jeden z najstarszych parlamentów nad brzegami największego jeziora na Islandii. Tutaj również stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska, co skutkuje znaczącą aktywnością sejsmiczną i wulkaniczną.

Następnie przejazd do Laugarvatn – miasteczka zbudowanego przy 3 gorących źródłach. Odwiedzimy wyjątkową geotermalną piekarnię na świeżym powietrzu, w której na gorących piaskach wypiekany jest słodki islandzki chleb. Będzie okazja by skosztować świeżo upieczonego chleba ze słonym islandzkim masłem.

Następnie podróż do gejzerów z bulgoczącymi basenami błotnymi i tryskającymi gorącymi źródłami Strokkur. Na koniec zobaczymy dwupoziomowy wodospad Gullfoss, który zimą wygląda spektakularnie, gdy zamarza część kaskady. Następnie zatrzymamy się w Skalholt – średniowiecznym miasteczku Islandii, które dziś stanowi centrum kultury z pięknym kościołem.

Jeśli warunki pogodowe będą odpowiednie, udamy się na piesze polowanie na zorzę polarną w okolicach hotelu (jeśli łowy się nie powiodą, będziemy próbować w kolejne dni!) Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3:

Po śniadaniu przejazd wzdłuż południowego wybrzeża – obszaru Islandii, który jest szczególnie piękny do oglądania zimą. W tej części Islandii znajduje się wspaniałe Centrum LAVA – interaktywna, zaawansowana technologicznie wystawa edukacyjna przedstawiająca aktywność wulkaniczną, trzęsienia ziemi i powstawanie Islandii na przestrzeni milionów lat. Zatrzymamy się przy spektakularnych wodospadach Seljalandsfoss i Skógafoss. Jeśli warunki na szlaku będą odpowiednie, przejdziemy za przypominającymi wstęgę wodospadami Seljalandsfoss.

Następnie, mijając lodowiec Myrdalsjökull, odwiedzimy plażę Reynisfjara. Udamy się na spacer po czarnych piaskach, podziwiając niezwykłe formacje skalne i grzmiące fale Oceanu Atlantyckiego. Przejdziemy przez Eldhraun, rozległe pole lawy powstałe w wyniku bardzo niszczycielskiej erupcji w XVIII wieku, kierując się do południowo-wschodniej Islandii.

Obiadokolacja i nocleg w rejonie Kirkjubæjarklaustur. Zatrzymamy się tu na kolejne dwie noce.

Dzień 4:

Po śniadaniu zapraszamy do  świata lodowców! Odwiedzimy południową część Parku Narodowego Vatnajökull, nazwaną na cześć największego lodowca w Europie. Całkowity obszar parku obejmuje prawie 14% Islandii, co czyni go największym parkiem narodowym w Europie Zachodniej! Kierując się na wschód, przejedziemy przez rozległe piaszczyste równiny utworzone przez wylewy lodowcowe. Odwiedzimy lagunę lodowcową Jökulsárlón, gdzie można podziwiać zapierający dech w piersiach widok gór lodowych unoszących się w fantastycznej lagunie lodowcowej o głębokości 180 m. W pobliżu znajduje się Diamentowa Plaża, gdzie kurczące się góry lodowe osadzają się na czarnych piaskach, zanim odpłyną w morze.

Następnie zobaczymy Svínafellsjökull – jeden z najpiękniejszych lodowcowych „języków”, które powoli schodzą z Vatnajökull. Odwiedzimy słynny obszar Skaftafell w parku narodowym – to miejsce o wyjątkowym pięknie naturalnym, zdominowane przez kilka wspaniałych lodowców.

Po południu powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 5:

Po śniadaniu przejazd wzdłuż wybrzeża do wioski Hveragerði, która jest jednym z niewielu miejsc na świecie położonych bezpośrednio w środku obszaru geotermalnego. Hveragerði jest często nazywane „Wioską Kwiatów” ze względu na liczne szklarnie z kwiatami ogrzewane gorącą wodą z pobliskich źródeł. Następnie przejazd przez surrealistyczne krajobrazy półwyspu Reykjanes, gdzie można będzie popływać w słynnej Błękitnej Lagunie, wyjątkowym cudzie natury z przyjemnie ciepłą, bogatą w minerały wodą pośrodku pola czarnej lawy.

Kolacja w restauracji na trasie. Wieczorem przejazd na lotnisko w Keflavíku, odprawa i powrót do kraju.

Zobacz też:

Podobne wpisy