Pielgrzymka do Libanu śladami św. Charbela - Wyjazdy grupowe z Matimpex Travel
·

Pielgrzymka lotnicza do Libanu śladami św. Charbela

Pielgrzymka do Libanu to doskonała okazja, by poznać życie św. Charbela oraz bogatą historię tych okolic, które przez wieki przechodziły z rąk do rąk. Zobaczycie tu zabytki chrześcijańskie, islamskie, rzymskie i fenickie. A po zwiedzaniu będzie okazja, by odpocząć nad morzem. Masz grupę pielgrzymkową? Zapytaj o wyjazd śladami św. Charbela i chrześcijaństwa w Libanie!

  • BEJRUT I BYBLOS
  • BCHARRE I DOLINA QADISHA
  • SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ PANI LIBANU
  • ZABYTKI FENICKIE I RZYMSKIE
  • RELIKWIE ŚW. CHARBELA
  • BAALBEK I ZABYTKU UNESCO W LIBANIE
  • HOTELE 3* Z HB
  • CZAS NA WYPOCZYNEK NAD MORZEM

Pielgrzymka do Libanu – program ramowy:

Dzień 1:

Zbiórka na wybranym lotnisku na 3 godziny przed wylotem, odprawa i nocny przelot do Bejrutu.

Dzień 2:

Przylot do Bejrutu w godzinach nocnych. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Po śniadaniu wyjście na zwiedzanie Bejrutu, w programie m.in. punkt widokowy na promenadzie zwany Gołębimi Skałami; Muzeum Narodowe, któremu początek dała kolekcja dziel sztuki zgromadzona przez francuskiego oficera stacjonującego w Libanie, Raymonda Weill oraz tętniące życiem centrum miasta

Następnie przejazd nadmorską autostradą do malowniczej doliny Dog River, która stanowiła granicę między Egiptem, a państwem Hetytów I. Dalej przejazd do Harissa, wjazd kolejką linową na wzgórze Harissa. Zobaczymy wspaniałe Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, znajdujące się na górskim szczycie, mającym 650 m wysokości, z którego rozpościera się widok na całą zatokę Dżunija.

Przejazd do Byblos – jednego z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miejsc na świecie. W czasie swojej skomplikowanej historii należało do prawie wszystkich największych cywilizacji świata. Byblos było zamieszkane już w neolicie, ok. 7 tys. lat p.n.e. W III tysiącleciu p.n.e. było ważnym ośrodkiem handlu w basenie Morza Śródziemnego. Miasto szczyci się swoją bogatą historią oraz oraz tym, że właśnie tutaj powstał alfabet fenicki.

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja I nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu przejazd na północ kraju, do słynnych libańskich lasów cedrowych, wpisanych na listę UNESCO. Według legendy to właśnie stąd król Salomon czerpał budulec do wznoszenia świątyń i pałaców. Wizyta w położonej na skraju doliny wiosce Bcharre. W VII wieku chrześcijanie maroniccy uciekając przed prześladowaniami osiedlili się na górzystym terenie, a znajdująca się nieopodal Święta Dolina stała się duchowym centrum kościoła maronickiego. Miasto jest też miejscem narodzin słynnego libańskiego pisarza, poety, malarza i rzeźbiarza – Chalila Dżubrana. Wjazd do świętej doliny Qadisha.

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4:

Po śniadaniu przejazd do Jeita Grotto w dolinie Nahr al-Kalb. Zbudowane w wapiennych skałach jaskinie ciągną się wielopiętrowymi korytarzami na długości ponad 9 kilometrów. Wewnątrz można podziwiać liczne formacje skalne, podziemne jezioro o pięknej, lazurowej wodzie oraz najwyższy stalaktyt świata liczący ponad 8 metrów.

Następnie przejazd do Annaya – wioski będącej popularnym miejscem pielgrzymkowym Chrześcijan, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Makhlufa. Wizyta w klasztorze św. Maron-Annaya, gdzie pochowany jest św. Charbel Makhluf, marinicki mnich.

Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:

Po śniadaniu wyjazd na południe kraju, nad wybrzeże Morza Śródziemnego. Przejazd do Tyru nazywanego nekropolią Rzymskich i Bizantyjskich akweduktów powstałych w II wieku. Tyr był głównym ośrodkiem kultu Baala-Melkarta. Słynął też z produkcji rzadkiego rodzaju purpury zwanej tyryjską. Zwiedzanie pozostałości starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych.

Następnie przejazd do Sydonu, którego początki sięgają V-IV w p.n.e. i który w starożytności był portowym miastem fenickim. Początkowo było najważniejszym spośród miast fenickich, później większe znaczenie uzyskał Tyr. Zwiedzimy ruiny zamku krzyżowców, wybudowanego w XIII wieku przez Templariuszy, następnie wizyta na bazarze.

W drodze powrotnej do Bejrutu, krótka wizyta w świątyni Eszmuna. Jest to najważniejsze miejsce kultowe tego bóstwa i zarazem jedyne w Libanie stanowisko z czasów fenickich zachowane w podobnym stanie (powyżej fundamentów).

Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6:

Po śniadaniu wyjazd w Góry Libanu, do regionu Chouf. Zwiedzanie pałacu Beiteddine, który na przełomie XVIII i XIX wieku rozkazał wybudować emir Baszir Szihab II, służył przez cały XIX wiek władzom otomańskim. Jest to jeden z przykładów nowożytnej architektury arabskiej w całym Libanie. Część pałacu stanowi obecnie letnią rezydencję prezydenta Libanu i nie jest otwarta dla zwiedzających.

Przejazd do Deir El-Qamar, pierwszej stolicy Libanu, gdzie zachowały się liczne przykłady starożytnej architektury libańskiej.

Po południu powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7:

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd w rejon żyznej Doliny Bekaa, położonej pomiędzy pasmami górskimi Libanu i Antylibanu. Udamy się do Baalbek, którego nazwa pochodzi od imienia fenickiego bożka Baala. Pod panowaniem greckim nazywało się Heliopolis (Miasto Słońca). Po Grekach zajęli je Rzymianie, czyniąc jednym z głównych ośrodków kultu Jowisza. Doskonale zachowane pozostałości świątyń tych bogów to jedno z najbardziej spektakularnych wykopalisk na Bliskim Wschodzie (UNESCO).

Następnie wizyta w winiarni Ksara, założonej w XVII w. w miejscu średniowiecznej, arabskiej fortecy. Tradycje winiarskie w tym regionie sięgają czasów rzymskich. Przejazd do Anjar, miasta założonego w VII wieku przez Umajjadów z widocznymi wpływami urbanistyki rzymskiej. Jego główną atrakcja są ruiny pałacu Umajjadów z przyległym do nich Meczetem (UNESCO).

Po południu przejazd do Hotelu w Jounieh, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8:

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek na plaży. Wieczorem obiadokolacja, wykwaterowanie z hotelu około północy.

Dzień 9:

Po śniadaniu wykwaterowanie, transfer na lotnisko, odprawa i powrót do kraju.

Podobne wpisy